Institut pro Ekonomickou a Ekologickou Politiku                                                                                                Člen akademického společenství  

Hodnocení ekologického a konvenčního zemědělství z pohledu jejich dopadů na ekosystémové služby pro podporu strategických a rozhodovacích procesů

Porovnaní vlivu konvenčního a ekologického zemědělství na poskytování ekosystémových služeb a formulace argumentů pro úpravu nastavení podpory ekologického zemědělství.

Jako ekosystémové služby (ES) označujeme přínosy složek ekosystémů člověku. Mezi takové ES patří například dostupnost vody v půdě a krajině a její kvalita, podpora biodiverzity a biologická regulace škůdců a plevelů, opylování, půdotvorné procesy či koloběh živin. Zemědělská produkce je na mnohých z těchto ES (které jsou zároveň omezenými zdroji) bezprostředně závislá, zároveň jejich množství i kvalitu poskytování přírodními systémy ovlivňuje. Studie, které by se systematicky a komplexně věnovaly rozdílným dopadům konvenčních a ekologických systémů zemědělství na poskytování ES však v českém prostředí chybí.

Cílem projektu je pomocí vlastního výzkumu, využití dostupných dat z dlouhodobých měření a odborné literatury zhodnotit vliv konvenčního a ekologického zemědělství na ekosystémové služby poskytované přírodními systémy. Díky multidisciplinárnímu přístupu projektu dojde ke komplexnímu hodnocení vybraných ekosystémových služeb z biofyzikálního i ekonomického pohledu, doplněného navíc o analýzu životního cyklu vybraných zemědělských produktů. Účelem tohoto hodnocení je ověřit hypotézu, že ekologické zemědělství přináší přidanou hodnotu ve vztahu k ekosystémovým službám i v podmínkách ČR a následně na základě vědeckých argumentů formulovat podklady a doporučení pro (úpravu)  nastavení a kalibraci podpory ekologického zemědělství v souladu s Akčním plánem ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2021-2027 a dalšími souvisejícími závaznými dokumenty, tak aby tato přidaná hodnota byla zohledňována ve strategických a rozhodovacích procesech.

 

Zadavatel: Národní agentura pro zemědělský výzkum, Ministerstvo zemědělství ČR
Období řešení: 01/2023–12/2025
Kontaktní osoba: Jiří Louda, e-mail: louda@ieep.cz
Ve spolupráci Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i

Bioinstitut, o.p.s.